Proces pompowania opon w samochodach ciężarowych

Aby sprawnie pokonywać z dużym ładunkiem nawet najcięższe odległości, warto zadbać nie tylko o podstawowe akcesoria do aut ciężarowych. Kluczowe znaczenie ma choćby odpowiednie ciśnienie w oponach pojazdu, na których spoczywa praktycznie cały jego ciężar. Warto podejść do tego zagadnienia w sposób fachowy, dający gwarancję ergonomiki oraz bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

HutchRock / Pixabay

Typy pompowania

W ciężarówkach wyróżnić można dwa podstawowe typy pompowania kół. Pierwszy z nim wymaga sterowania manualnego, które opiera się na korzystaniu z przełączników ujmowania lub dodawania powierza. Rozwiązania to nie jest szczególnie wygodne, ponieważ kierowca powinien podczas jazdy skupić się przede wszystkim na drodze. Inną opcją jest automatyczna zmiana ciśnienia. W tym celu do zmiany ciśnienia w oponach stosuje się centralny układ sterowania. Pozwala on na szybkie i wygodne modyfikowanie ciśnienia oraz utrzymywanie go w równowadze.

Juhasz Imre

Modyfikowanie ciśnienia

Wartości ciśnienia mogą być zaprogramowane w różny sposób, adekwatny do warunków na drodze. Producenci oferujący rozmaite części do ciężarówek zazwyczaj wykorzystują możliwość zaprogramowania jazdy krótkotrwałej, nawet bez powietrza. Klasyczne pompowanie kół powinno więc odbywać się pod okiem serwisu samochodowego. Specjaliści tego typu dysponują wymaganym zapleczem i wykonują pompowanie w odpowiednich klatkach ochronnych, a także konkretnych warunkach temperaturowych. Prac tego typu nie powinno się wykonywać na rozgrzanych oponach. Pomiary takich części do tirów dokonywane są za pomocą manometru.

Dodaj komentarz